ترانسدیوسر ها یا سیگنال کاندیشنرها:

محصولات ساخته شده در این شرکت مانند نمایشگر ها یا کنترلرهای وزن مانند EP100 و ٍEP200 و EP400 و همچنین مبدلهای سیگنال مانند EP310 همگی ترانسدیوسر سیگنال می باشند. مبدل های سیگنال یا سیگنال کاندیشنرها وظیفه تبدیل سیگنال از سیگنال های سنسورها را در سیستم جمع آوری اطلاعات بر عهده دارند این تجهیزات ابزار دقیق حتی وظیفه تبدیل سیگنال الکترونیکی یا مکانیکی را به یکدیگر دارند.

هدف از خروجی دستگاه های سیگنال کاندیشنر تولید سیگنال ای است که برای ماشین ها ی کنترلی بعد از آن قابل فهم باشد

 برای مثال تبدیل سیگنال آنالوگ ۰ تا ۲۰ میلی ولت به خروجی ۴ تا ۲۰ میلی آمپر و یا خروجی سریال می‌تواند خروجی یکی از دستگاه‌های سیگنال کاندیشنر باشد.

 

وظایف یک دستگاه سیگنال کاندیشنر

 تبدیل سیگنال

در حقیقت وظیفه اصلی یک دستگاه مبدل سیگنال گرفتن سیگنال ورودی و تبدیل آن به سیگنالی با سطح بالاتر می باشد. در کاربردهای صنعتی معمولاً از تبدیل سیگنال در رنج وسیعی استفاده می شود و از سنسورهای مختلف برای اندازه گیری استفاده می شود بر اساس نوع سنسور استفاده شده سیگنال خروجی سنسور ممکن است نیاز به تبدیل برای استفاده در پروسه داشته باشد.

خطی سازی

در صورت استفاده از سنسور ای که سیگنال خروجی خطی نداشته باشد می توان از مبدل سیگنال استفاده کرد که خروجی آن سیگنال خطی شده خروجی سنسور باشد برای مثال این خطی سازی در خواندن سنسورهای ترموکوپل اجرا می شود.

استفاده از این روش موجب افزایش دقت می شود به علت اینکه معمولاً سنسورها به صورت خطی عمل نمی کند. پارامتر های خطی سازی سنسور معمولاً در زمان کالیبراسیون مشخص میشود.

 تقویت کنندگی

مرحله بعدی تقویت سیگنال می باشد که در پردازش سیگنال و دیجیتال کردن سیگنال کاربرد زیادی دارد معمولاً به دو روش تقویت سیگنال انجام میشود یکی با استفاده از افزایش رزولوشن سیگنال ورودی و یا با استفاده از افزایش نسبت سیگنال به نویز.

سیگنال کاندیشنر ها معمولاً از آمپلی فایر از تقویت کننده های مختلف برای مقاصد مختلف استفاده می کنند برای مثال تقویت کننده های ابزار دقیق برای سیگنال های DC بهینه شده اند و دارای امپدانس ورودی بالای هستند بسیار بالایی نیز دارند.

 

 فیلتر کردن

یکی دیگر از وظیفه های سیگنال کاندیشنر ها وظیفه فیلتر کردن سیگنال می باشد با استفاده از فیلتر کردن سیگنال مورد نیاز از سیگنال اصلی جدا شده و نویز ها از سیگنال حذف می شوند. فیلترها می‌توانند از المانهای Active یا فعال و یا Passive یا غیر فعال و همچنین از الگوریتم های دیجیتالی بهره مند باشند یک فیلتر غیر فعال فقط از خازن، مقاومت و سلف برای سخت افزار استفاده میکند و حداکثر دارای گین یک می باشد این در حالی است که یک فیلتر اکتیو از المان های غیر فعال به همراه المان های فعال همانند تقویت کننده های عملیاتی یا آپ امپ ها و همچنین ترانزیستور ها استفاده می کند امروزه بهترین سیگنال کاندیشنرها از فیلتر های دیجیتال استفاده می کنند به علت اینکه به راحتی قابل تنظیم می باشند و از سخت افزاری کمی استفاده می کنند.

 فیلترهای دیجیتال از روشهای ریاضی ی فیلترینگ استفاده می‌کنند و با استفاده از روش‌های ریاضی روی طیف فرکانسی سیگنال عمل کرده و فرکانس های نویز را حذف میکند این فیلتر ها از المان های منطقی مانند FPGA ها برای اجرای پروسه فیلترینگ بهره می برند همچنین یک فیلتر دیجیتال می تواند به صورت برنامه یک میکروپروسسور داخلی میکروپروسسور پیاده شده باشد

اینترفیس

بعد از اینکه یک سیگنال کاندیشنر سیگنال ورودی را بر اساس استانداردها تبدیل کرد این سیگنال باید به واحد کنترل بعدی تحویل داده شود.این  ارتباط میتواند آنالوگ به دیجیتال باشد معمولاً ارتباطات آنالوگ با استفاده از این سیگنال 0-10VDC و یا سیگنال جریانی ۰ تا ۲۰ میلی آمپر یا ۴ تا ۲۰ میلی آمپر اجرا می شود در موارد پیشرفته تر از اینترفیس های مبتنی بر اترنت مانند پروفی نت استفاده می شود با استفاده از روش یاد شده سیم کشی در کارخانه بسیار کم می‌شود و حجم بسیار زیادی از اطلاعات قابل رد و بدل شدن می باشد