لودسل در حقیقت ترنسدیوسری برای تبدیل نیرو و یا فشار به خروجی الکترونیکی قابل اندازه گیری می باشد. لودسل های بر پایه استرین گیج متداول ترین نوع انواع لودسل می باشند. این نوع لودسل ها دارای صحت اندازه گیری 0.03% تا 0.25% می باشند و برای بسیاری از کاربردهای صنعتی قابل استفاده می باشند.

Load cells

 قبل از اختراع لودسل های بر پایه استرین گیج، لودسل های مکانیکی مورد استفاده قرار می گرفتند و دارای قابلیت اطمینان و دقت مناسبی بودند.

 

انواع مختلف لودسل در زیر آورده شده است:

 

1-لودسل فشاری (Canister سیلندری یا compression فشاری) : شکل ظاهری این لودسل شبیه قوطی می باشد. همانطور که از نام این لودسل پیداست فشار وارده بر این نوع لودسل از طرف بار باعث تغییرات طول (کمتر از قطر یک تارمو) در لودسل می شود. از این نوع لودسل اغلب در باسکولهای جاده ای استفاده می شود .

2 – لودسل کششی (S Type) : شکل ظاهری این لودسل شبیه S می باشد. مکانیسم عملکرد این لودسل نیز بر اساس تغییرات طول می باشد. یک طرف این لودسل از بالا به نقطه ای ثابت وصل می شود و از طرف پایین نیرو به ان وارد می شود. از این نوع لودسل اغلب در سیستم های توزین آویز استفاده می شود .

3 – لودسل خمشی (Shear beam) : از این نوع لودسل اغلب در باسکول کفه ای و برخي پروژه هاي خاص استفاده می شود.

4- لودسل تک پایه (Single point) : این نوع لودسل اغلب برای کفه های کوچک نظیر ترازوها و باسكولتها استفاده می شود.

برای حفاظت المان سنسور لودسل ها که معمولا استرین گیج هستند از گاز بی اثر یا نیتروژن پر میکنند .

 

 

 

لودسل های پیزو الکتریک:

این مدل لودسل ها بر پایه تغییر شکل مکانیکی، همانند آنچه در مورد استرین گیج وحود دارد عمل می کنند و ولتاژ خروجی با استفاده از پیزو الکتریک تولید می شود و برای اندازه گیری های دینامیک و متوالی مناسب می باشند. پیزو ها در مواردی که به صورت دینامیک بارگذاری و بر داشته می شوند بهتر از استرین گیج ها عمل می کنند. دقت داشته باشید که خروجی پیزو الکتریک بر خلاف استرین گیج ثابت نیست و بر اساس ضربه ای که به آن وارد می شود خروجی تولید می کند. بنابراین این مدل لودسل ها در مواردی که بار مدام در حال تغییر می باشد قابل استفاده می باشند و برای بارگذاری ثابت مفید نیستند.